aboutsummaryrefslogtreecommitdiff
path: root/documentation/content/pl/books/handbook/introduction/_index.adoc
diff options
context:
space:
mode:
Diffstat (limited to 'documentation/content/pl/books/handbook/introduction/_index.adoc')
-rw-r--r--documentation/content/pl/books/handbook/introduction/_index.adoc42
1 files changed, 26 insertions, 16 deletions
diff --git a/documentation/content/pl/books/handbook/introduction/_index.adoc b/documentation/content/pl/books/handbook/introduction/_index.adoc
index c6a743aef1..26810ad826 100644
--- a/documentation/content/pl/books/handbook/introduction/_index.adoc
+++ b/documentation/content/pl/books/handbook/introduction/_index.adoc
@@ -13,25 +13,35 @@ next: books/handbook/install
:icons: font
:sectnums:
:sectnumlevels: 6
+:sectnumoffset: 1
+:partnums:
:source-highlighter: rouge
:experimental:
-:skip-front-matter:
-:toc-title: Spis treści
-:table-caption: Tabela
-:figure-caption: Rysunek
-:example-caption: Przykład
-:xrefstyle: basic
-:relfileprefix: ../
-:outfilesuffix:
-:sectnumoffset: 1
+:images-path: books/handbook/introduction/
+ifdef::env-beastie[]
+ifdef::backend-html5[]
+:imagesdir: ../../../../images/{images-path}
+endif::[]
+ifndef::book[]
include::shared/authors.adoc[]
+include::shared/mirrors.adoc[]
include::shared/releases.adoc[]
-include::shared/pl/mailing-lists.adoc[]
-include::shared/pl/urls.adoc[]
-include::shared/pl/teams.adoc[]
+include::shared/attributes/attributes-{{% lang %}}.adoc[]
+include::shared/{{% lang %}}/teams.adoc[]
+include::shared/{{% lang %}}/mailing-lists.adoc[]
+include::shared/{{% lang %}}/urls.adoc[]
+toc::[]
+endif::[]
+ifdef::backend-pdf,backend-epub3[]
+include::../../../../../shared/asciidoctor.adoc[]
+endif::[]
+endif::[]
+ifndef::env-beastie[]
toc::[]
+include::../../../../../shared/asciidoctor.adoc[]
+endif::[]
[[introduction-synopsis]]
== Streszczenie
@@ -49,7 +59,7 @@ Czytając ten rozdział poznamy:
[[nutshell]]
== Witamy w świecie FreeBSD!
-FreeBSD jest systemem operacyjnym bazującym na 4.4BSD-Lite, a przeznaczonym dla komputerów pracujących na platformach Intela (x86 i Itanium(R)), AMD64, Alpha(TM) oraz Sun UltraSPARC(R). Przygotowywane są również wersje dla innych platform. Więcej informacji dostępnych jest w <<history,historii FreeBSD>> bądź w nocie o <<relnotes,aktualnym wydaniu>>. Jeśli chciałbyś wspomóc rozwój Projektu (np. kod źródłowy, sprzęt, nieoznakowane banknoty) przeczytaj artykuł o link:{contributing}[współpracy z Projektem FreeBSD] (ang.).
+FreeBSD jest systemem operacyjnym bazującym na 4.4BSD-Lite, a przeznaczonym dla komputerów pracujących na platformach Intela (x86 i Itanium(R)), AMD64, Alpha(TM) oraz Sun UltraSPARC(R). Przygotowywane są również wersje dla innych platform. Więcej informacji dostępnych jest w <<history,historii FreeBSD>> bądź w nocie o <<relnotes,aktualnym wydaniu>>. Jeśli chciałbyś wspomóc rozwój Projektu (np. kod źródłowy, sprzęt, nieoznakowane banknoty) przeczytaj artykuł o extref:{contributing}[współpracy z Projektem FreeBSD] (ang.).
[[os-overview]]
=== Co potrafi FreeBSD?
@@ -162,7 +172,7 @@ Te części kodu w naszym drzewie źródłowym, które udostępniane są na lice
[[development]]
=== Model rozwoju FreeBSD
-Rozwój FreeBSD jest otwartym i elastycznym procesem realizowanym przez setki ludzi na całym świecie (patrz link:{contributors}[Lista współpracowników]). Infrastruktura systemu rozwoju FreeBSD pozwala tymże setkom projektantów współpracować przez Internet. Tym nie mniej nieustannie poszukujemy nowych projektantów, a także nowych pomysłów. Osoby zainteresowane nawiązaniem bliższej współpracy z projektem mogą kontaktować się z nami bezpośrednio poprzez {freebsd-hackers}. Natomiast {freebsd-announce} jest również dostępna dla osób chcących poinformować innych użytkowników FreeBSD o głównych obszarach prowadzonych prac.
+Rozwój FreeBSD jest otwartym i elastycznym procesem realizowanym przez setki ludzi na całym świecie (patrz extref:{contributors}[Lista współpracowników]). Infrastruktura systemu rozwoju FreeBSD pozwala tymże setkom projektantów współpracować przez Internet. Tym nie mniej nieustannie poszukujemy nowych projektantów, a także nowych pomysłów. Osoby zainteresowane nawiązaniem bliższej współpracy z projektem mogą kontaktować się z nami bezpośrednio poprzez {freebsd-hackers}. Natomiast {freebsd-announce} jest również dostępna dla osób chcących poinformować innych użytkowników FreeBSD o głównych obszarach prowadzonych prac.
Oto garść informacji o projekcie FreeBSD i jego procesie rozwoju, przydatnych zarówno niezależnym projektantom jak i bliskim współpracownikom:
@@ -175,7 +185,7 @@ _Twórcy_ sÄ… ludźmi, którzy posiadajÄ… prawa zapisu do drzewa CVS i posiadajÄ
Główni projektanci FreeBSD[[development-core]]::
Porównując Projekt FreeBSD z przedsiębiorstwem, _zespół główny_ należałoby porównać z zarządem firmy. Podstawowym zadaniem tejże grupy jest czuwanie nad prawidłowym rozwojem projektu jako całości. Jedną z funkcji grupy jest zapraszanie oddanych i odpowiedzialnych projektantów w szeregi twórców systemu, podobnie jak przyjmowanie w szeregi samej grupy. Obecna grupa została wybrana spośród wszystkich twórców w czerwcu 2004 r. Wybory mają miejsce co dwa lata.
+
-Niektórzy z członków grupy posiadają również dodatkowy zakres obowiązków, tj. czuwają nad zapewnieniem poprawnego funkcjonowania wybranych części systemu. Pełna lista projektantów FreeBSD i ich obowiązków dostępna jest w artykule link:{contributors}[Lista współpracowników].
+Niektórzy z członków grupy posiadają również dodatkowy zakres obowiązków, tj. czuwają nad zapewnieniem poprawnego funkcjonowania wybranych części systemu. Pełna lista projektantów FreeBSD i ich obowiązków dostępna jest w artykule extref:{contributors}[Lista współpracowników].
+
[NOTE]
@@ -186,7 +196,7 @@ Większość członków grupy jest ochotnikami, jeśli chodzi o rozwój FreeBSD,
Zewnętrzni współpracownicy::
Co prawda jako ostatnia, ale zdecydowanie nie jako najmniej istotna, omówiona zostanie grupa współpracowników zewnętrznych, czyli samych użytkowników, którzy dostarczają na bieżąco informacji o funkcjonowaniu systemu oraz poprawek wykrytych błędów. Najlepszym sposobem na udział w rozwoju FreeBSD jest subskrypcja {freebsd-hackers}. crossref:eresources[eresources,Resources on the Internet] zawiera więcej informacji o różnorodnych listach dyskusyjnych FreeBSD.
+
-link:{contributors}[Lista współpracowników FreeBSD] cały czas rośnie. Czemu by nie dołączyć do listy pomagając w pracy nad FreeBSD już dzisiaj?
+extref:{contributors}[Lista współpracowników FreeBSD] cały czas rośnie. Czemu by nie dołączyć do listy pomagając w pracy nad FreeBSD już dzisiaj?
+
Pisanie kodu nie jest jedyną formą współpracy z projektem: kompletna lista rzeczy, które trzeba zrobić dostępna jest na link:https://www.FreeBSD.org/[stronie Projektu FreeBSD].